• Palyaço - Kostümlü Karakter
  • Doğum günü ve açılışlarda eğlence. Renkli bir görüntü :)
  • Sihirbaz Gösterileri
  • Sihirbazımız size unutamayacağınız anlar yaşatacak.
  • Tiyatro Oyunları ve Skeçler
  • Her yaşa hitab eden eğlenceli tiyatro oyunları ve skeçler.
  • Jonglör gösterileri
  • Toplar, labutlar, inanılmaz denge gösterileri.
  • Şişme Oyun Parkları
  • Tırmanma dağı, sumo olimpiyatları, gladyatör, dev kaydırak
  • Atölye çalışmaları
  • Resim, heykel, kum boyama gibi el becerisini geliştiren uygulamalar
  • Ateş Gösterisi
  • Benzersiz bir kareografi, sıcak dakikalar.

Borç Hastalığı

ACI TECRÜBELERİM
NOT: Bu yazıyı okuyacaksanız, göz yaşlarınıza hakim olamayıp salya sümük ağlayabilirsiniz. Lütfen yanınıza bir adet selpak peçete alın. Umarım ki benim anılarımdan ders alan arkadaşlar olacaktır. Aynı hataları yapmamanız dileği ile.

Sihirbazlar arasında alacak rekoru sanırım bende. Ücreti ödenmeyen belki 100den fazla gösterim var. Yıllardır bana iş veren şirketlerin cebini doldurmama rağmen Şuan, kendi Ford Taunus arabamı tamir ettirecek para cebimde yok. belki iki adet araba almaya yetecek kadar da alacağım var. Bu duruma düşmemin tek sebebi peşin para çalışmamam.

Bana borcu olan bir sürü kişi ve şirket var. 19 - 20 yıllık sihirbazlık hayatımda neredeyse çalıştığım tüm şirketler ve kişiler ile alacak sorunu yaşadım. Bazılarını mahkemeye verdim. Davalar 3 senedir sürüyor. Umarım dava sonuçlarını görmeye ömrüm yeter...

Piyasada borç takmayı çok seven, bu şekilde hayatını idame ettiren, son model araba alan, ev alan, yurt dışına tatile giden kişiler tanıyorum. Bana bu kadar borç takan olunca bende bazı tecrübeler kazandım. Bunların hepsi benimle iş yaptıktan sonra, aynı yada benzeri teknikleri uyguladı. Bilinçli yada bilinçsiz..... Neredeyse bütün alacaklılarım ile belli aşamalardan geçtikten sonra iletişimim koptu. Şimdi size bu aşamaları sırası ile anlatacağım. 

Borç Hastalığı nasıl başlar:
İş yapıcağınız zaman  kişi yada kişiler sizi arayarak

iş sonunda ödeyeceğim aşaması ile bu hastalığı başlatır. - Hastalık bazı evrelerden ve safhalardan geçerek Hastanedeyim aşamasına gelir. İşte bu aşamada size olan borçlarını ödememek için bütün iletişiminizi kopartırlar.

Sizde bu aşamalardan - evrelerden ders çıkartarak alacaklı olduğunuz kişinin yapacağı bir sonraki davranış şeklini tespit edebilir, alacağınızı kurtarmak için zekice teknikler üretip kullanabilirsiniz. 

En zekice teknik: peşin para çalışmaktır.
Bu acı ve üzüntü verici duruma düşmemek için, iş birttikten sonra birde para peşinde koşmamak için, alacağınız para ile plan yaptıysanız, planlarınızı ertelememek için, HUZUR DOLU GÜNLER yaşamak için lütefen İŞ BAŞLAMADAN PARANIZI PEŞİN ALIN. İş veren kişi her kim olursa olsun kesinlikle sözüne inanmayın. 20 yıllık arkadaşınız da olsa, İNSANLIK TARİHİNİN EN GÜVENİLİ;R FİRMASI DA OLSA. Üstelik bu, belgelenmiş, noter huzurunda onaylanmış bile olsa paranızı almadan ASLA iş yapmayın. Paranızı iş başında almaz iseniz eşyalarınız toplayıp evinize dönün. Sakın işe başlamayın. Boşa kürek sallamış olacaksınız. Pişman olacaksınız. Size bunu 20 yıllık tecrübeme dayanarak söylüyorum. Belkide sitemeki en uzun yazı bu. Çünkü ben hakkımı ödemeyen insanlardan çok çektim. Sizde çekmeyin. 

Gerekirse gidin evinin kapısına borcunu ödemesini isteyin. Kimseden utanmayın. Onun size paranızı ödememek için 40 takla attığını unutmayın. Size söz veren kişi sözünü tutmuyor ise sizi adam yerine koymuyordur. Gidin kapısına dayanın. Küfür etmeden, şiddet kullanmadan borcunuzu ödemesini söyleyin.  Bu duruma düşmemek için peşin para çalışın. 

 --------------Organizasyon işlerinde borç hastalığı nasıl başlar? neler olur?. Borcu olan insanlar size nasıl davranır?? -----------

İŞ SONUNDA ÖDEYECEĞİM (başlangıç aşaması)
Kişinin size işi düştüğünde size telefon eder. Bu telefon görüşmesinde iş biter bitmez ödemeyi alıp sizinle anlaştığı ücreti takdim edeceğini kendinden emin bir şekilde söyler. Bu kişi ile daha önce bir kaç defa iş yapıp ödemenizi aldıysanız ya da ilk defa çalışıyor iseniz inanma ihtimaliniz çok yüksektir.

EVE GİDERKEN ÖDEYECEĞİM (giriş )
İş sonunda bir ara gözden kaybolup, tekrar ortaya çıkar. Aslında bu esnada yetkili kişiler ile görüşüp yapılan işin ücretini almıştır. Ödemeyi aldıktan sonra sizin yanınıza gelip Ödemeyi yarın benim banka hesabıma yapacaklar. Yarın saat 5 olmadan paranı sana yollarım diyebilirler.

Şuna benzer bir cümle de söyleyebilir
""Benim banka hesabıma EFT yapmışlar. Eve giderken bankamatiğe uğrar senin hesabına gönderirim.""" Eğer siz bu esnada  """bende yanında geleyim parayı çekip bana elden verirsin""" gibi bir teklif yaparsanız size başka bir yere gideceğini. Gittiği istikametin size çok ters geleceğini söyleyecek yada başka bir mazeret ile bu teklifinizi kesinlikle kabul etmeyecektir.

YARIN ÖDEYECEĞİM (gelişme 1)
İnternetten ya da bankamatikten hesabınıza baktığınızda ödemeyi göremezsiniz. Telefon ettiğinizde çok büyük ihtimalle ilk aramanıza cevap vermeyecek. İkinci yada üçüncü aramanızda telefonu açarak paranızı gönderdiğini, Fakat saat 5i geçtiği için paranın yarın sabah hesabınıza geçeceğini söyleyecektir.

CUMA ÖDEYECEĞİM (gelişme 2)
Bu gelişme evresinin diğer adı İKİ GÜN SONRA ÖDEYECEĞİM'dir. Ertesi gün hesabınızda bir haraket göremeyince tekrar arasınız. Size paranızı gönderdiğini çok net bir şekilde ifade eder. Siz ""benim hesapta bir haraket yok""" deyince.. Böyle bir şeyin mümkün olmadığını, banka ile görüşüp size döneceğini söyler.

Bir süre sonra sizi arar yada siz aradığınızda açar. Banka ile görüştüğünü, kendi hesabında bir sorun olduğunu isterseniz size 2 gün sonra (yada cuma günü) gelecek başka işin ödemesinden paranızı vereceğini anlatır.

HAFTAYA ÖDEYECEĞİM.(gelişme 3)
Tabiki cuma günü beklenen diğer ödemeleri gel-ME-miştir. Size şuna benzer bir şey söyler. "Adama telefon ettim. Beni çok madur ettiniz. Ödeme bekleyen bir sürü insan var, beni onlara karşı rezil ettiniz dedim. Bu yaptığınız çok ayıptır etik değildir dedim." bu sözlerden sonra sizden çok özür diler. pazartesi günü %100 size paranızı göndereceğini söyler. Size karşı çok utanç duyduğunu anlatır. :)
Pazartesi yerine farklı bir gün de söyleyebilir. Bu belirttiği günde de bir sorun çıkacak ve gelişme 3 evresinin 2.safhasına girilecektir.

Bu gelişme 3 evresinin 2.safhasında size falanca gün filanca saatte filanca yerde buluşalım sana ödemeni elden vereyim diyecektir. Tabiki söylediği bu saatte bir işi çıkacak ve gelemeyecektir.

gelişme 3'ün 2. safhasında Eğer yüz yüze görüşebiliyorsanız yanından ayrılmadan yüzüne bir balgamınızı atın. çünkü bir daha bu kişinin yüzünü göremeyeceksiniz.

İLERİKİ GÜNLERDE ÖDEYECEĞİM (gelişme 4)
Gelişme 4 evresi çok uzun sürebilen sıkıtı dolu bir evredir. Sizi sürekli ileriki günlere tarih vererek oyalar. Bazen aylarca sürebilir. Borçlu bu aşamaya geldiğinde, işlerinin sürekli ters gittiğini, bir türlü ödemlerini alamadığını, çok zor duruma olduğunu anlatır. Bu sözlere sakın inanmayın kesinlikle yalan söylüyordur. Eğer bayan ise telefonda ağlayabilir.  Bu tarz birkaç konuşmadan sonra borç hastalığı gelişme4 evresinin 2. safhasına geçer.

Gelişme 4 evresinin 2.safhasında size borcu olan kişi ile iletişim çok çok zayıflar. 15 kere telefon ediyorsanız 2-3 tanesine ancak cevap verir. Mesaj iletişiminde de aynı şekilde zayıflama gözlemlenir.

Kişi üzerinde gelişme4 evresinin belirtilerini görürseniz yakın çevresi ile tanışmaya onlar aracılığı ile iletişim kurmaya çalışın. En azından yerini yurdunu öğrenin. 

HASTANEDEYİM aşaması.
Hastanedeyim aşaması borçlu ile iletişim kurduğunuz son aşamadır. yakın bir akrabasının hastaneye kaldırıldığını ve kendisinin de hastanede olduğunu belirttir.

Hangi hastanede olduğunu sorarsanız ya lafı çevirecek söylemicek yada başka bir şehirde olduğunu söyleyecektir. Hemen ardından da hastanede yatan akrabasının durumunun çok ciddi olduğunu anlatacaktır. Bu hikayeyi bir daha onu aramayasınız diye anlatmaktadır. Aslında sizin de bildiğiniz gibi hastanede falan değildir. Sizin paranızı da çoktan yemiş bitirmiştir. Öde-me-MEK için elinden geleni yapmaktadır.

Bu evrede çok hızlı konuşurlar. Kişi genellikle ne söylediğinin farkında değildir. Konu ile alakasız saçma şeyler söyleyebilir. Telefonu kapattığı an hastanedeyim aşamasının 2. safhasına girerler.

Hastanedeyim aşamasının 2. safhasında  hiçbir aramanıza cevap vermeyecek- arayınca telefonu sürekli meşkule atacak ya da açmayacaktır. Çok nadir de olsa mesajlarınıza cevap gönderebilir. Fakat en sonunda cep telefonu - Facebook- instagram gibi hesaplardan sizi engelleyecektir. Bu aşamanın sonunda zaten çok çok zayıf olan iletişiminiz tamamen kopacaktır. Hastanedeyim aşaması genellikle 3-6 gün arası sürer. Nadiren daha uzun yada kısa sürebilir.

Bu yukarıda yazdıklarım BORÇ HASTALIĞIna yakalananlar ile aranızda yaşanacak olayları açıklamak içindi. Aşağıdaki bölümde de bu olaylara göre Borç hastalığına yakalanan kişileri gruplandıracağım. Bu yazıyı okuduktan sonra hastanın bulunduğu evreye göre farklı müdahale teknikleri uygulayarak paranızı kurtarma şansınız artacaktır.

Normal hızda ilerleyenler:
Bunlar genellikle diğer insanlara ödemesini sorunsuz yapan kişilerdir. Sizin iyi niyetinizi kullanarak paranızın üzerine yatmaya, unutturmaya, bıktırmaya, vaz geçirmeye çalışırlar. Genellikle güler yüzlü insanlardır. İş hayatları normal bir şekilde devam etmektedir. Bu kişiler size borç kitlediğinide başlangıç aşaması ile iletişimin koptuğu HASTANEDEYİM aşaması arasında geçen süre genellikle 4-8 ay arası sürmektedir.

Sıçramalı gelişim gösterenler:
Bazıları (giriş) aşamasından sonra diğer evreleri atlarak (gelişme 4) evresine gelebilir. Sıçramalı bir gelişim gösterebilir. Bu sıçramalı gelişim gösteren kişilerin genellikle sizden başka ödeme yapacağı kişiler de vardır. Hangi alacaklı arasa ""tamam abi bu cuma sana borcumu ödeyecem"" der. Bu kişilerin telefonu, söz verdiği günlerde genellikle kapalı olur.

Sıçramalı gelişim gösterenler HASTANEDEYİM aşamasına ulaşamazlar. gelişim4'evresinin 2.safhasında iletişim kopar. Borcu kitlediği andan - iletişimin koptuğu ana kadar geçen süre genellikle 3-5 ay olur

Hızlı gelişim gösterenler
Bazı kişiler gelişim evrelerini sırasıyla ve çok hızlı bir şekilde tamamlayıp 2 hafta içerisinde HASTANEDEYİM aşamasına gelebiliyorlar. Bu kişiler genellikle bankalara yada vergi dairesi gibi resmi kurumlara borcu olan kişilerdir. Hastaneyim aşamasından (6-18 ay gibi) uzun bir süre sonra bu kişilerle tekrar iletişim kurulabilmektedir.


Fakat hızlı gelişim göstersin yada normal hızda kademe kademe ilerlesin fark etmez. Son evre HASTANEDEYİM aşamasıdır.

Ben HASTANEDEYİM lafını duyduğum zaman yolun sonuna geldiğimi anlarım. O anki piskolojik durumuma göre ve borcun miktarına göre hakkımı helal ya da haram ederim. Hastanedeyim aşamasına gelmeden gelişme 4 evresinin 2. safhasında iletişimi tamamen kopabilen kişiler de olmaktadır. (bkz. sıçramalı gelişim)

Bazı kişiler gelişme 3 evresinin son safhasında ödeme yapabilir. ya da hızlı gelişim gösterip HASTANEDEYİM aşamasına gelen kişiler ile uzun bir süre sonra karşılaşırsanız size borcunu ödeyebilir. Bazen sıçramalı gelişim gösterenler de 1 ay sonra ödeme yapabiliyor. Fakat bunlar çok nadir görülen vakkalardır.

Gelişim4 evresinin ilk safhası çok uzun sürdükten sonra Hastanedeyim aşamasına gelinirse ve bu esnada telefon kullanmadan yüz yüze gelerek iletişime tekrar geçilebilirse; Borç hastalığının ilerleme süreci gelişim3'ün 2. safhasına geri döndürülebiliyor. Eğer ilerlemeyi geri döndürebilirseniz biraz yavaş şekilde aynı olaylar tekrar yaşanıyor.

Borç hastalığının daha farklı birkaç ilerleme süreci daha var. Onları da ilerleyen günlerde yazarım. 

Kendinize iyi bakın, veresiye iş yapmayın. 
31.01.2018 - Çarşamba