• Palyaço - Kostümlü Karakter
  • Doğum günü ve açılışlarda eğlence. Renkli bir görüntü :)
  • Sihirbaz Gösterileri
  • Sihirbazımız size unutamayacağınız anlar yaşatacak.
  • Tiyatro Oyunları ve Skeçler
  • Her yaşa hitab eden eğlenceli tiyatro oyunları ve skeçler.
  • Jonglör gösterileri
  • Toplar, labutlar, inanılmaz denge gösterileri.
  • Şişme Oyun Parkları
  • Tırmanma dağı, sumo olimpiyatları, gladyatör, dev kaydırak
  • Atölye çalışmaları
  • Resim, heykel, kum boyama gibi el becerisini geliştiren uygulamalar
  • Ateş Gösterisi
  • Benzersiz bir kareografi, sıcak dakikalar.

Sihirbazlık Tarihi

Bu sayfa henüz tamamlanmamıştır. Sihirbazlık tarihi hakkında daha derin bilgilere ulaşmak için benimle iletişim kurun.

Kısaca Sihirbazlık Tarihi
Bu sanatın tarihinin, insanlık tarihi kadar eski olduğu bilinmektedir. Toplum içinde sihirbazlık, illüzyon yada hokkabazlık olarak ta bilinir.Dünyanın en eski ikinci mesleği olduğu söylenir.

Önceleri sihirbazlık doğa üstü bir yetenek olarak bilinir, sihirbazların olağan üstü güçlere sahip kişiler olduğu düşünülürdü. Milattan öncesine ait bazı yazılarda bu sanattan bahsedildiği görülür. Burada yaklaşık milattan 2500 sene önce yaşamış sihirbazların hikayeleri anlatılır.Musa peygamber karşısında Firavun'un sihirbazlarından yardım istediği bilinmektedir. Burada Firavun'un sihirbazları Musa peygamber'in mucizeleri karşısında sihirbazlık teknikleri uygulamştır. İzleyen halkın önünde Musa peygambere sihirbaz görüntüsü verilmeye çalışılmıştır.


Eski Roma ve Yunan uygarlıklarının tapınaklarında da rahipler insanları etkilemek için sihirbazlık sanatından faydalanmışlardır. Gök gürültüsü çıkartarak kendi kendine açılan kapılar. Konuşmaya başlayan ve ağızından şarap akan heykeller insanlara özellikle de kıral yada önemli kişilere tanrı olarak tanıtılmıştır.

Müslüman seyyah İbn Batuta'nın Çin'de Hint ipi diye bilinen oyunu izlediği 1355 yılında yazdığı seyahatnamesinde yer almaktadır.

Tarihte hoşma giden olaylardan bir tanesi de Brandon adında bir sihirbazdan bahseder. VIII. Henry'nin karşısında bir gösteri sunar. Bu gösteride Duvarın üzerinde bir güvercin durmaktadır. Brandon eline bir tebeşir alıp güvercinin resimini çizer ve elindeki bıçağı resime batırınca, duvardaki güvercin ölü olarak yere düşer. Bu gösteriyi izleyen kral, Brandon'ın aynı şeyi kendisine de yapabileceğini düşünür. Brandon'a aynı şeyi birdada yapmamsını söyleyerek birkaç günlük hapis cezası verir.

(Heller adlı Amerikalı bir sihirbaz Hindistan ve Mısır gibi, sihirbazlık mesleğinin kaynaklandığına inanılan ülkelere seyahatler yaptı. Amacı, kutsal kitaplarda anlatılan Musa peygamberin yılan olan değnek ve Hint ip oyunu numaralarının aslını araştırmaktı. Çünkü bu oyunlar batıda gerçek doğaüstü güçlerle yapıldığına inanılan olaylardı. Sihirbazlıkta tabiat üstü kuvvet diye bir kavramın bulunmadığı Heller’in gayretleriyle ilk ispatını duyurmuş oldu.)


Tarih boyunca bazen sihirbazların büyücü olduğu zannedilerek cezalandırılması bu sanatı bir süre duraklama ve gerileme sürecine sokmuştur. 1554 yılında dünyanın ilk sihirbazlık kitabı "The Discoverie of Witchcraft" isimli kitap Reginald Scot tarafından yayımlandı. Bu kitapta bu işin el çabukluğu marifet olduğunu ve kullanılan yöntemleri anlattı. Böylece bu sanat geniş bir çevreye yayılmaya başladı.


Üsteki resimde günümüzde "cups and balls" (bardaklar ve toplar) olarak bilinen meşur hokka oyununu anlatıyor. Bu oyunda 3 hokka ve 3 top kullanılıyor. Hokkalar kapalı birşekilde masaya dizilip her birinin altına bir top yerleştiriliyor. Toplar sihirli bir şekilde yerdeğiştiriyor, kayboluyor, başka bir yerden meydena geliyor.


Birçok sarayda sihirbazlar olurmuş. Genellikle astroloji ile uğraşırlar yada kahin olarak insanlara yol gösterirlermiş. Bir çoğu metalleri altına dönüştürerek isim yapmışlar.


Orta çağa gelindiğinde sihirbazlık bir eylence sanatı şeklini almıştır. 7 Aralık 1805 yılında Fransa‘nın Blois şehrinde doğmuş olan Jean-Eugene ROBERT-HOUDIN çağdaş sihirbazlığın babası olarak bilinir. Fransız kralı Louis Philippe 1845 yılında izlediği Houdin’in gösterisi sonunda ona madalya vererek ödüllendirdi. ROBERT HOUDIN‘e bu ünvanı, gösterisini sunarken alışılmışın aksine o zamanın resmi davet kıyafetini giymesi, sahnede zarif ev mobilyaları kullanması, o güne kadar sihirbazlar tarafından kullanılmış olan garip giysi ve araçlardan uzak durması, asistanı ile kavuklu pişekar tarzı dalaşmalar yapmaması, seyircilere saygılı davranması ve gösterisini bilimsel sanatsal çerçevede sunması kazandırmıştı.

Amerikalı Harry KELLAR (1849-1922),
İtalyan BENEVOL (1865-1939),
Amerikalı Howard THURSTON (1869-1936),
Polonya asıllı Amerikalı Horace GOLDIN (1873-1939),
Harry Houdini (gerçek adı Erich Weiss, 1874 - 1926)
Polonya asıllı Amerikalı Max MALINI (1875-1942),
İngiliz P. T. SELBIT (1879-1939),
Hollandalı DANTE (1883-1955),
Türk Zati SUNGUR (1898-1984),
Alman KALANAG (1903-1963),
Hintli SORCAR (1913-1971),
Amerikalı Lee GRABEL (1919-.......),
Hollandalı Fred KAPS (1926-1980),
Amerikalı Doug HENNING (1947-2000)
XX. Yüzyılın diğer üstün yetenekli ve uluslararası ün yapmış sihirbazlarıdır.


Günümüzde David Copperfield, Lance Burtton, Jeff MCBride, Aldo Colombini, Bill Palmer, David Blaine, Siegfried & Roy ve daha bir çok TV. ve sahne sanatçısı bu sanatı televizyon ve sahnede başarı ile sergilemektedirSayfaya yeni bilgiler eklenecektir.... Çalışmalarımız devam ediyor.