• Palyaço - Kostümlü Karakter
  • Doğum günü ve açılışlarda eğlence. Renkli bir görüntü :)
  • Sihirbaz Gösterileri
  • Sihirbazımız size unutamayacağınız anlar yaşatacak.
  • Tiyatro Oyunları ve Skeçler
  • Her yaşa hitab eden eğlenceli tiyatro oyunları ve skeçler.
  • Jonglör gösterileri
  • Toplar, labutlar, inanılmaz denge gösterileri.
  • Şişme Oyun Parkları
  • Tırmanma dağı, sumo olimpiyatları, gladyatör, dev kaydırak
  • Atölye çalışmaları
  • Resim, heykel, kum boyama gibi el becerisini geliştiren uygulamalar
  • Ateş Gösterisi
  • Benzersiz bir kareografi, sıcak dakikalar.

Yan Sanayi Sihirbazlar

YAN SANAYİ SİHİRBAZLAR HAKKINDA


Artık ortalıkta da bir sürü sihirbaz (olduğunu zanneden insan) var. Biri iki basit oyun ve teknik sır öğrenen ben sihirbazım diyebiliyor. 5 yaşındaki çocuğun eline kağıt kalem alıp "Anne, bak yazı yazıyom" demesi gibi. Bunlar bu işi ek meslek olarak yapan insanlar oluyor genelde.

Bu arkadaşlara "ne iş yapıyorsun?" diye sorulduğu zaman; size en az 4 çeşit meslek olmak üzere uzun bir meslek listesi sayıyorlar.

"Abi ben tiyatrocuyum . Dj olarak ta çalışıyorum, dans gösterileri de yapıyorum, ateş şovum da var, isteyen olursa palyaçoluk işlerine de gidiyorum, bende sihirbazlık malzemeleri de var. Eğer sihirbaz lazım olursa haberim olsun abi. Sana uygun fiyata gelirim. Abi benim sunuculuğum da çok güzel. . Sunuculuk ta yaparım ben. Arkadaşımda da ses sistemi var. Bi ihtiyacın olursa haberim olsun mutlaka. Uygun fiyata anlaşırız..."


Organizasyon işleriyle uğraşmayan kişiler bu adamın 10 parmağında 10 marifet olduğunu zannedebilir. Ama organizatörler, bu adamın cebinde beş kuruş parası olmadığını çok ucuz fiyata çalıştığını saydığı meslek listesinden hemen anlar.

Bu sektörde çok iş yapanlar bir nevi vasıfsız eleman muamelesi görürler. Bir işe gittiklerinde piyasa fiyatının çok altında çalışıp birden fazla iş yaparlar.


Sihirbaz gösteriden 10 lira kazanıyorsa bu kişiler 4 liraya işe gider, sihirbazlık yapar, ardından dans gösterisi, sonra palyaço kıyafeti ile sahneye çıkıp çocukları eğlendirirler. Toplamda 25 liraya mal olacak bir işi 4 liraya toptan yapıp geçerler. Tabiki yaptıkları iş ucuz etin yahnisi gibi bayat bir iştir. İşten kalite beklenemez.  
 Orjinal Sihirbaz

Bunlarla bir kere iş yapanlar genellikle pişman olur. Gerçek bir sihirbaz ile görüştüklerinde fiyat çok yüksek gelir.

"Biz falanca kişiyle 4 liraya çalışıyorduk. Sihirbazlık yapıp dans ediyordu. Sonrada palyaçoluk yapıyordu. Siz niye sadece sihirbazlığa 10 lira istiyorsunuz?"

Birde şunu yazıya eklemek istiyorum;
Böyle çok iş yapan insanların ortak bir özelliği oluyor. "Kendini övmek". Hemde çok aleni bir şekilde. Konuşmaya başladıkları andan, kalkıp gidesiye kadar tek yaptıkları bu. Üstelik yalan da söylüyorlar. Bu mesleğin ehli insanları yerden yere vurmayı da ihmal etmiyorlar.

Bunlarla yeni tanışan birisi "Vay be harika bir adammış." diyebiliyor. Ta ki sahne performansını görene kadar. Ya da işin ehlini göresiye kadar.

Profesyonel sihirbazlar iş görüşmelerinde, kendini böyle kişilerden nasıl ayırt ediceğinizi anlatmak için uğraşırlar.

Müşteri kafasında hesap yapınca gerçek sihirbaz fiyat olarak çok tuzlu görünür. Müşteriler genellikle bu konuya bir anlam veremez. Çünkü sadece fiyat farkını algılamışlardır. Fiyat farkını oluşturan ana etken Gösterinin Kalitesi'dir. Tabiki bu durumu anlatmak ta gerçek sihirbaza düşer...


Tıpkı 2500 liraya satılan orjinal Iphone ile 150 liralık çin malı Iphone arasındaki fark gibi. Görüntü olarak ikiside aynı ama kalite olarak dağlar kadar fark var.

İşte bizim piyasadaki durum böyle...

Kendinize iyi bakın...

Tarih: 27-05-2013 saat:04:30