• Palyaço - Kostümlü Karakter
  • Doğum günü ve açılışlarda eğlence. Renkli bir görüntü :)
  • Sihirbaz Gösterileri
  • Sihirbazımız size unutamayacağınız anlar yaşatacak.
  • Tiyatro Oyunları ve Skeçler
  • Her yaşa hitab eden eğlenceli tiyatro oyunları ve skeçler.
  • Jonglör gösterileri
  • Toplar, labutlar, inanılmaz denge gösterileri.
  • Şişme Oyun Parkları
  • Tırmanma dağı, sumo olimpiyatları, gladyatör, dev kaydırak
  • Atölye çalışmaları
  • Resim, heykel, kum boyama gibi el becerisini geliştiren uygulamalar
  • Ateş Gösterisi
  • Benzersiz bir kareografi, sıcak dakikalar.

Çalışmak ya da çalışmamak

ÇALIŞMAK yada ÇALIŞMAMAK

Sihirbazların bulunduğu ortamlara girdiğimde dikkat ediyorum. Ustalar genellikle el çabukluğu gerektiren, özel alet kullanılmayan oyunları sergiliyorlar. Yeni başlayanazı arkadaşlar ise sadece malzemelerle yapılan oyunları sunuyor. Ustaları izleyip birşeyler kapmaya çalışıyor.

 sihirbazlık kursu, sihirbaz

Yeni başlayan arkadaşlar zorlu bir yoldan geçmek zorundalar. Uzun uzun çalışıp el çabukluğu gerekiren oyunları bazen saatlerce bazen günlerce ayna karşısında çalışmaları lazım. Bu süreç, kişinin çalışmaktan sıkılıp pes ettiği bir süreç oluyor genellikle.

Sıkılmanın sebebi de insanların sihirbazlık sanatına bakış açısından kaynaklanıyor. Bu işe yeni başlayanların çoğu "sırrını bilsem bende yaparım" düşüncesini savunuyor. Çalışmak gerektiğini anlayınca da çalışmak zor geliyor.

Dans, bale, jimnastik vb. kursuna gidenler aynı hareketleri sürekli tekrar eder. Mesala Karate, kung-fu gibi uzak doğu sporlarında yeni başlayanların öğrenmesi gereken "temel teknikler" vardır. Aynı hareketleri tam olarak kavrayasıya kadar binlerce defa tekrar ederler.Burada amaç sürekli tekrar ederek hareketlerin refleks haline gelmesini sağlamaktır.
Böylece hareketi yapmanız gerektiği anda hiç düşünmeden kusursuz bir şekilde yapmanız sağlanır. Aynı şey sihirbazlıkta da geçerlidir.

 sihirbazlık kursu, sihirbaz olmak,

Malzemelerle yapılan o kadar çok oyun varken kendime neden işkence ediyorum? Gider birkaç malzeme alırım. Sihirbazlık yapıcağım zaman kullanırım. Diye düşünüyor ve çalışmayı bırakıyor bazı arkadaşlarımız. Ve bu şekilde de sihirbaz olabileceğini zannediyor.

GARİP BİR HİS:
Bazen öyle bir an geliyorki yanında hiçbir malzemesi yok iken sihirbazlık yapması gerekebiliyor. İşte böyle bir an içerisinde "keşke el çabukluğu ile yapılan şeyleri de çalışsaydım" diyor. Usta sihirbazların, el çabukluğunu da ekleyerek malzemeler ile daha güzel sunuşlar yaptığını fark ediyor. İçinde oluşan garip bir his onu "el çabukluğu" çalışmaya yönlendiriyor. Fakat, bu his kısa bir süre sonra yok oluyor.

Aynı ortamda bulunan diğer sihirbaz bozuk para ile birkaç oyun yaptıktan sonra parayı incelemesi için seyirciye verebiliyor. Fakat bizim malzeme kullanan sihirbazmız sihirli malzemelerini seyirciye veremiyor. Çünkü seyirci malzemeleri incelerse sırrını anlayabilir. İşte böyle bir anda içinde oluşan garip bir his onu çalışmaya yönlendiriyor. Ama bu his kısa bir süre sonra yok oluyor.

Bu hissin oluşmaması için tek yapması gereken şey çalışmak. Bunu o da biliyor. Ama çalışmaktan sıkılıyor.

 nasıl sihirbaz olunur

NEDEN?:
Sihirbazlık çok kolay bir iştir.
Sırrını öğrensen sende yaparsın.
Gibi kulaktan dolma bilgilerle bu işe başlıyor. Ama tam tersi bir durumla karşılaşıyor.

Hiç çalışma gerekmediğini düşünüyodu. Bu yüzden sadece malzemelerle yapabileceği oyunları tercih etti.

Halk arasındaki en basit tarifi ile "el çabukluğu, mağrifet" olan bir iştir bu. Sihirbazlığın temeli el çabukluğuna dayanır. Bu temeli sağlamlaştırmanın tek yolu vadır. Çalışmak.

Kendinize iyi bakın...

07-06-2013 saat:02:36